در کنار رويداد تولد و مرگ، ازدواج يکي از سه موقعيت مهم و عظيم در زندگي هر فرد و تنها موردي است که او در تعيين چگونگي و عظمت و شکوه برگزاري آن، نقش اصلي را بر عهده دارد.

اين روز براي عروس، بيش از داماد اهميت دارد و روز بزرگ زندگي او محسوب مي شود. در سرتاسر تاريخ، زنان همواره تلاش مي کردند تا لباس عروسي خاصي داشته باشند که با موقعيت و فضاي جشن و شادي مناسب باشد و آنها را زيبا و باشکوه نشان دهد.

در دوران باستان عروس ها براي نشان دادن شادي خود، از رنگ هاي شاد و روشن براي لباس عروسي استفاده مي کردند. رنگ سفيد مدت هاست که به عنوان رنگي سنتي و رايج براي پيراهن عروس پذيرفته شده؛ اما پيراهن عروس هميشه به رنگ سفيد نبوده است.

رسم پوشيدن لباس سفيد عروسي، به دوران ملکه ويکتوريا باز مي گردد. پيش از آن عروس ها، بسته به موقعيت اجتماعي خود، انواع متنوعي از رنگ ها و مواد را براي لباس خود انتخاب مي کردند. البته گفته می‌شود که ایرانیان نیز از روزگاران کهن رخت بخت را سپید برتن می کرده‌اند، اما این رخت سپید چه هدیه‌ای انگلیسی باشد و چه سنتی ایرانی انتخاب نوع و مدلش در ایران نیز همچون تمام کشورهای دنیا دغدغه بزرگ دختران و البته پسران جوانی است که قصد راهی شدن به خانه بخت دارند.

بر تن کردن یک شبه این لباس سپید، عروس جوان را هفته‌ها درگیر مراجعه به سایت های مختلف و مزون ها و فروشگاه های لباس عروس می کند. لباس عروس به دلیل متنوع بودن دوخت و پارچه قیمت‌های متفاوتی دارد و گاهی همین تفاوت قیمت‌ها حساسیت‌ها را بالا برده و عروس را برای پیدا کردن لباسی متناسب با جیب و دارای حداکثر شاخصه‌های زیبایی مد نظرش وادار به گشت و گذار در مزون‌های لباس عروس می‌کند.

لباس عروس‌های ایرانی بسیار خوش دوختی در شهرمان تولید می‌شوند و در همین شهر به نام لباس ترک اجاره داده می‌شوند، تنها به این دلیل که برخی از مشتریان تنها لباس عروس خارجی و اغلب با نام ترک یا ایتالیایی طلب می‌کنند، در صورتی که برخی کارهای ایرانی حتی از نمونه خارجی شکیل‌تر و خوش دوخت‌تر هستند، البته بخشی از لباس‌های دوخت ایران کیفیت و زیبایی باب سلیقه مشتری را ندارند و شاید برهمین اساس است که مردم علاقه چندانی به استفاده از این محصولات در شبی که تنها یکبار در زندگی‌شان تجربه می‌کنند، ندارند.

به طور متوسط لباس‌های عروسی که مورد استفاده قرار نگرفته است یا به اصطلاح همان تن پوش اول با قیمت بالایی اجاره داده می‌شود و لباس‌های استفاده شده نیز با قیمت هایی کمتر برای یک شب کرایه داده می‌شوند که حتی کمتر از این قیمت ها هم می‌توان پیدا کرد که البته این شرایط تمامی مزون‌ها نیست و تعدادی از آنها اجاره تور و تاج را به قیمت مجزا با مشتری حساب می‌کنند. هرچند گذری بر بازار رخت سپید بخت در برخی نقاط شهر نشان می‌دهد که قیمت لباس عروسی که به سفارش شما دوخته می شود، چه مدرن باشد و چه براساس سنت‌های دیرینه می تواند نهایتی نداشته باشد!

سوال اینجاست که لباس‌ عروس‌های کرایه‌ای تا چه میزان با قیمت مصوب هماهنگ هستند و در چه صورت در این بازار تخلف صورت می گیرد؟ آیا کرایه و فروش لباس عروس رصد می شود؟ و هرگونه تخلف چگونه پیگیری می‌شود؟ نرخ اجاره لباس عروس باید بر اساس نرخ مصوب کمیسیون نظارت باشد و رعایت نکردن این نرخ تخلف محسوب می شود که باز هم عدم نظارت باعث ایجاد قیمت های کذایی شده است علاوه بر قیمت بالای کرایه و خرید لباس عروس که در برخی موارد شاید با هزینه برگزاری عروسی در خانواده‌ای از طبقات پایین‌ جامعه برابری می‌کند این نکته حائز اهمیت است که توجه به حمایت از کالای داخلی و لباس عروس دوخت داخل در بازار این کشور ردپایی بسیار کمرنگ دارد.

این در شرایطی است که همین لباس‌ها با برند خارجی عرضه می‌شوند، این نکته نشان می‌دهد که شاید آنچه در این زنجیره مغفول مانده عرضه درست و اصولی لباس عروس با کیفیت داخلی است، عرضه‌ای که به این محصول هویت داده و امکان خودنمایی آنرا در مقابل محصولات چینی همطراز خودش که تحت عنوان ترک و ایتالیایی در بازار ایران عرضه می‌شوند، فراهم کند از طرفی، صرفنظر از لباس عروس‌های ایرانی مرغوب و باب سلیقه مشتری، بخشی از تولید داخلی به دلایل مشخصی مورد استقبال عروس‌های جوان قرار نمی‌گیرد و عمده دلیل آن عدم وجود دقت در طراحی لباس عروس دوخت ایران است، عروس های جوانی که این مدل‌ها را نمی‌پسندند می‌گویند اغلب این مدل‌ها شلوغ یا پرکار هستند یا در مقابل مدل‌های خارجی خودی نشان نمی‌دهند و سلیقه مشتری جوان تنوع طلب را ارضا نمی‌کنند

این عروس های جوان می‌خواهند لباس مهمی که تنها برای یک شب بر تن می‌کنند با مدل های روز همخوانی داشته باشد، حتی اگر مجبور شوند عذاب وجدان تحمیل هزینه سنگین کرایه یا خرید لباس بخت را به مخارج بالای عروسی اضافه کنند به نظر می‌رسد جلوه‌گری لباس عروس ایرانی در ویترین مغازه‌ها نیازمند تغییر در طراحی و انتخاب پارچه و دوخت بهتر است، هرچند در کنار جذابیت قیمت تمام شده محصول نیز باید از اجناس وارداتی کمتر باشد، تا مشتری را به سمت خود جذب کند

 

*محمدعلی خردمندی

 

نوشتن دیدگاه

  logo-samandehi
کلیه حقوق برای پایگاه خبری پایا۲۴ محفوظ است .

sssfvdxvsssfvdxvss