در حوزه ماهواره بر به ارتفاع ۵۰۰ کیلومتری به توانمندی تزریق ماهواره‌های با وزن بیش از ۱۰۰ کیلوگرم رسیده ایم

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما مجتبی سرادقی در ارتباط زنده تصویری با بخش خبری 21 شبکه اول سیما افزود: در حوزه ماهواره بر به ارتفاع 500 کیلومتری به توانمندی تزریق ماهواره های با وزن بیش از صد کیلوگرم رسیده و ثابت کرده ایم که توانایی پرتاب ماهواره در کشور وجود دارد.

او ادامه داد: در حوزه ماهواره به ساخت ماهواره های کوچک یا همان ماهواره های Small Satellite با وزن 500 کیلوگرم در کشور دست یافته ایم و امروز هم شاهد بودیم با وجودی که پرتاب بطور کامل انجام نشد اما به همه مقاصد مورد نظر در پرتاب اول دست یافتیم. در ایستگاه های زمینی هم قابل ارتباط با ماهواره ها دوباره تست موفق انجام گرفت.

سرادقی گفت: پس از پرتاب ماهواره با هدف 500 کیلومتر، گامی مهم در خصوص داشتن ماهواره ای کاملا بومی برداشته شد. البته بسیاری از ماهواره های پرتاب به نقاط دور دیگر کشورها در مدار 500 تا 700 کیلومتر قرار می گیرند و ما هم توانستیم به این مهم دست پیدا کنیم و امروز به مدت 300 ثانیه داده های خوبی از ماهواره دریافت کردیم و این بیانگر درست بودن زیر ساختهای طراحی شده توسط دانشمندان دانشگاه پلی تکنیک (امیرکبیر) است.

او افزود: در حال حاضر ماهواره های 150 تا 200 کیلوگرم را در دست ساخت داریم می توان گفت قابلیت ساخت ماهواره هایی با ماموریت سنجش از دور و مخابراتی را دارا هستیم با برنامه ریزی هایی که برای سال 1404 انجام شده به قابلیت ساخت ماهواره های سنجش با رزولوشن یک متر با وزن 500 کیلوگرم و ماهواره های مخابراتی که در مدار 36 هزار کیلومتری قرار می گیرند دست پیدا خواهیم کرد.

نوشتن دیدگاه

  logo-samandehi
کلیه حقوق برای پایگاه خبری پایا۲۴ محفوظ است .

sssfvdxvsssfvdxvss