تغییر مسیر کشتی کریستال به سمت راست که در ۱۵ دقیقه قبل از سانحه آغاز شده بود باعث تصادف شد.

به گزارش پایگاه خبری "پایا24" به نقل از خبرگزاری صداوسیما، نادر پسنده در گفتگو با خبرنگاران گفت: جلسه نهایی حادثه سانچی هفته گذشته در چین با مشارکت کشورهای چین،هنگ کنگ، پاناما و ایران که به نمایندگی از بنگلادش هم حضور داشت برگزار شد و در این جلسات تمامی اسناد، مدارک و جعبه های کشتی دو کشور مورد سانحه و دو کشتی دیگر نزدیک به محل برخورد مورد کار کارشناسی دقیق قرار گرفت.

وی با اشاره به توافق همه کشورها بر روی دو موضوع ادامه داد: هر دو کشتی کریستال و سانچی در دیدبانی قصور داشتند و نتوانستند خطر تصادف را در زمان مناسب تشخیص دهند.

ریس هیئت ایرانی بررسی سانحه سانچی تصریح کرد: در خصوص علت اصلی تصادف اختلاف نظر وجود دارد بطوریکه کشورهای چین و هنگ کنگ کشتی سانچی را مقصر اصلی می دانند اما بر اساس بررسی های تیم ایرانی تغییر مسیر کشتی کریستال به سمت راست که در 15 دقیقه قبل از سانحه آغاز شده بود باعث ایجاد موقعیت خطر تصادف شده و اگر این تغییر مسیر صورت نمی گرفت تصادفی رخ نمی داد.

وی ادامه داد: طبق قانون 15 مورد اشاره چین و هنگ کنگ کشتی ای که در سمت راست کشتی دیگر قرار می گیرد باید نسبت به جلوگیری از سانحه اقدام و کشتی دیگر باید مسیر خود را حفظ کند. نادر پسنده تاکید کرد: مطابق قانون 17 هم اگر کشتی ای که باید راه می گرفت متوجه شود کشتی راه دهنده اقدام مناسب نکرد باید اقدام می کرد. پس طبق این قانون کشتی کریستال هم قصور داشته است.

­مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی در خصوص علت تغییر مسیر کشتی کریستال گفت: در مصاحبه ما با خدمه روشن شد افسر اول کریستال که مسئول ناوبری بوده برای بازگرداندن کریستال به مسیر اصلی پس از انحراف به سمت چپ، اقدام کرده بود اما از آنجایی که سیگنال سانچی را بصورت سیستم اتوماتیک دریافت می کرده است تصور نمی کرد کشتی سانچی بزرگ باشد.

وی ادامه داد: کریستال حتی تا لحظات قبل از برخورد هم متوجه نزدیک شدن به سانچی نبود و علی رغم هشدار سانچی با پرتاب نور افکن اما باز هم متاسفانه متوجه خطر نشده بود. درصورتیکه اگر کریستال در 5 دقیقه آخر اقدامی می کرد شاهد این حادثه به این شدت نبودیم.

­مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه ایجاد ارتباطات رادیویی در زمان خطر در صنعت دریانوری عرف نیست تاکید کرد: همه این شرایط در حالی بود که سانچی در مجاورت با یک کشتی ماهیگیری یک مانور هم انجام داده بود.

وی در خصوص امکان مانور و تغییر مسیر سانچی برای فرار از موقعیت خطر تصریح کرد: 5 دقیقه زمان باقی مانده فرصتی برای تغییر مسیر برای کشتی سانچی با ابعاد 275 متر طول 50 متر عرض و 15 متر در عمق آب هرگونه تغییر جهت و تمام شدن آن حداقل ده دقیقه زمان می برد.

نادر پسنده اظهار داشت: متاسفانه سانچی در لحظه گرفتار شده بود و امکان نجاتی وجود نداشت و در ساعت 19:50 به وقت محلی با کشتی کریستال برخورد کرد.

نوشتن دیدگاه

  logo-samandehi
کلیه حقوق برای پایگاه خبری پایا۲۴ محفوظ است .

sssfvdxvsssfvdxvss