رئیس خانه معدن ایران: حدود پنج هزار معدن فعال در کشور وجود دارد که ۹۸ درصد آن در اختیار بخش خصوصی است.

به گزارش پایگاه خبری "پایا24" به نقل از خبرگزاری صداوسیما رئیس خانه معدن ایران گفت: حدود پنج هزار معدن فعال در کشور وجود دارد که 98درصد آن در اختیار بخش خصوصی است.

محمدرضا بهرامن در گفت و گو با خبرنگاران در مشهد افزود: ایران از نظر ذخایر معدنی جزو 10کشور برتر دنیاست اما نتوانسته ایم از این ظرفیت به خوبی استفاده کنیم در حالی که کشورهایی با رتبه های پایین تر جزو صادرکنندگان برتر دنیا قرار گرفته اند.

وی گفت: در زمینه سنگ ساختمان نیز جزو سه کشور برتر دنیا هستیم و می توانیم صادرات این محصول را از 500میلیون دلار به 2میلیارد دلار و بیشتر از این نیز افزایش دهیم به شرطی که زیرساختها را آماده و از تکنولوژی روز استفاده کنیم.

رئیس خانه معدن ایران افزود: با وجود معادن غنی و گسترده ای که در کشور وجود دارد از شناسایی بازار هدف غفلت کرده ایم و نتواسته ایم محصولات را با استفاده از تکنولوژی مدرن و ارزش افزوده بیشتر به بازار عرضه کنیم.

بهرامن گفت: توجه به مسائل محیط زیستی و آب در ساخت و توسعه معادن و مجتمع های صنعتی بسیار مهم است که اگر سلیقه ای و سیاسی عمل شود نتیجه آن مواجه با بحران آب و ایجاد مشکلات زیست محیطی خواهد بود چنانکه دست کم چهار مجتمع فولادی در مناطقی ایجاد شده است که مشکل آب دارد.

رئیس خانه معدن ایران گفت: حدود 20درصد محصولات عمده از معادنی همچون چادرملو، گل گهر و سنگان در دست دولت و حاکمیت است.

نوشتن دیدگاه

  logo-samandehi
کلیه حقوق برای پایگاه خبری پایا۲۴ محفوظ است .

sssfvdxvsssfvdxvss