رئیس کل بانک مرکزی: مبارزه با فساد و رانت‌خواران باید به طور جدی سرلوحه فعالیت همکارانم در سیستم بانکی باشد.

به گزارش پایگاه خبری "پایا24" به نقل از خبرگزاری صداوسیما، عبدالناصر همتی که در مراسم معارفه خود سخن می گفت افزایش تاب‌آوری اقتصاد را در برابر تلاش دشمنان برای ایجاد انزوای مالی بسیار ضروری دانست.

وی بانک مرکزی را ستون فقرات نظام مالی کشور دانست که با بهره‌گیری از اصول اقتصاد مقاومتی و اتخاذ رویکردی فعال در مبارزه با تحریم‌ها، همگام با سایر دستگاه‌های اقتصادی کشور برنامه‌های راهبردی و اجرایی خود را پی‌ریزی و عملیاتی خواهد کرد.

وی با بیان اینکه دشمنان کشور و مردم عزیز ایران با اعمال تحریم‌ها در حوزه اقتصاد دنبال از بین بردن سرمایه اجتماعی دولت و القای ضعف حاکمیت در اداره امور کشور هستند گفت: تهدید به وجود آمده را به فرصتی جهت ارتقای نظام مالی، اصلاح راهکارها و عدم تعادل‌های کلان اقتصادی تبدیل می‌کنیم.

همتی تاکید کرد: بر این باورم که وضعیت کنونی بازار ارز محصول ناترازی‌های عمیق ترازنامه نظام بانکی، بی‌تدبیری در استفاده از ابزارهای سیاست پولی و سردرگمی در اعمال سیاست‌های ارزی است. دلیل اصلی ایجاد نابسامانی در بازار ارز، عدم کنترل و هدایت جریان نقدینگی، خلق نقدینگی بی‌ضابطه در شبکه بانکی و عدم وجود ابزار‌های جایگزین مناسب برای دارایی‌هایی مانند ارز و سکه طلا و البته القای جو بدبینی و انتظارات منفی ازجانب دشمنان با هدف ترسیم آینده‌ای تیره و نامطمئن در ذهن مردم می‌باشد.

وی ادامه داد: در مورد سیاست‌های ارزی و کنترل بازار ارز برنامه‌ای دارم که با رئیس جمهور مطرح کرده‌ام و ان شاء الله پس از نهایی شدن، در این زمینه اطلاع‌ رسانی مناسب انجام خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: هم زمان با بکارگیری ابزارهای مناسب برای اعمال سیاست‌های پولی و ارزی، سیاست ارتباطی فعال و صادقانه در بیان مواضع بانک مرکزی و تنظیم انتظارات مردم و امیدبخشی به آینده، دنبال خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: تمام تلاش من بر اعاده و تقویت اعتبار بانک مرکزی متمرکز خواهد بود. برای اینجانب حفظ قدرت ارزی کشور مساوی با صیانت و تقویت منابع و ذخایر بانک مرکزی، کنترل تورم، اصلاح ناترازی‌های موجود در شبکه بانکی، استقرار نظم و انضباط در بانک‌ها و به مهار کشیدن حجم نقدینگی بالا و فزاینده حاضر و هدایت مناسب آن با ابزارهای سیاست پولی و اعتباری است.

رئیس کل بانک مرکزی تاکيد کرد: مبارزه با فساد و رانت‌خواران در نظام پولی و ارزی یکی از مطالبات جدی مردم است که باید بطور جدی و مستمر سرلوحه فعالیت همکارانم در سیستم بانکی کشور باشد.

وی اظهار داشت: ثبات در مقررات بانکی، حذف رانت ارزی و اعتباری بانکی، پشتیبانی از تولید داخلی، حمایت از صادرات پایدار، حمایت از بازار سرمایه برای جذب نقدینگی و افزایش بهره‌وری منابع مالی از برنامه‌های مهم اینجانب است. در سیاست‌گذاری پولی بانک مرکزی حتما بر مبانی علمی تکیه خواهد کرد؛ تجربه عملی طی دهه‌های اخیر نشان می‌دهد که در سخت‌ترین شرایط هم نمی‌توان و نباید مبانی نظری علم اقتصاد را کنار گذاشت.

وی اضافه کرد: نحوه سیاست‌گذاری باید به‌ گونه‌ای باشد که با جریان فکری و تحلیلی منبعث از نظرات غالب اقتصاددانان و متخصصان پولی و بانکی همخوانی داشته باشد. به گفته همتی دوره جدید بانک مرکزی پیام‌آور ثبات و آرامش فکری برای تمام اقشار مردم و اهالی کسب و کار و نیز احیاء و تقویت اعتماد عمومی به سیاست‌گذار خواهد بود.

وی ادامه داد: در این رابطه، موضع درست و اصولی در سیاستگذاری پولی و ارزی شرط لازم است، اما شرط کافی برای تحقق اهداف بویژه هدف ثبات قیمت‌ها، جلب اعتماد عمومی است. با توجه به اهمیت عنصر انتظارات در تصمیمات اقتصادی، تنظیم و اصلاح انتظارات مردم امری حیاتی برای پیش‌برد موفق سیاستهای پولی، اعتباری و ارزی است.

همتی خاطرنشان کرد: در حوزه هدایت بازار پول، رویکرد فعالانه و نظارت قوی بر بانک‌ها، ضامن ایجاد و تداوم ثبات مالی است. در این چارچوب ضمن اذعان به مشکلات موجود در نسبت‌های مالی و ساختار ترازنامه‌ای بانک‌ها، باید تلاش کرد تا از طریق راهکار‌های لازم و بدون حاشیه‌ سازی و ایجاد اضطراب بانکی، تصویر موجود را بهبود بخشید.

وی بهره‌گیری از ابزار عملیات بازار باز اسلامی به عنوان مهمترین ابزار سیاست پولی را یک ضرورت دانست و گفت: برای جلوگیری از خلق بی‌قاعده و نوسانات نامطلوب در پایه پولی و نقدینگی باید روند روبه‌ رشد بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی مهار شده و بازار بین بانکی از کارآمدی، شفافیت، قانون‌مداری و عمق بیشتری برخوردار شود.

وی اظهار داشت: لازم است به بحث مهم مبارزه با فساد و رانت خواری نیز اشاره کنم. امروز مبارزه با فساد و رانت‌خواران در نظام پولی و ارزی یکی از مطالبات جدی مردم است که باید بطور جدی و مستمر سرلوحه فعالیت همکارانم در سیستم بانکی کشور باشد.

همتی گفت: من یک معلم اقتصاد دانشگاه هستم و تنوع دیدگاه‌ها و نظرات برای من امری طبیعی، ملموس و قابل درک است. از تمام اساتید اقتصاد دانشگاه‌‌ها و صاحب نظران پولی و ارزی، خاضعانه میخواهم نظرات و پیشنهاد‌های خود را به اینجانب منعکس نمایند. ان شاءالله در یک برنامه منظم دیدگاه‌ها و نظرات طیف‌های مختلف علمی و کارشناسی را مستقیما دریافت خواهم کرد و در اداره امور به نحو شایسته مورد بهره‌برداری قرار خواهم داد.

رئیس کل جدید بانک مرکزی در پایان با قدردانی از آقایان روحانی رئیس جمهور، جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و هیئت وزیران برای اعتمادشان ابراز امیدواری کرد بتواند قدم‌های اصولی، محکم و پایداری برای تثبیت شرایط اقتصادی و صیانت از ذخایر و منابع ارزی کشور و برگرداندن امید و آرامش به بازار پول و ارز بردارد.

نوشتن دیدگاه

  logo-samandehi
کلیه حقوق برای پایگاه خبری پایا۲۴ محفوظ است .

sssfvdxvsssfvdxvss