میزان تورم دوازده ماه منتهی به بهمن ۱۳۹۷ به ۲۳،۵ درصد رسید که نسبت به ماه قبل (۲۰.۶ درصد) ۲.۹ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد

به گزارش خبرگزاری صداو سیما از مرکز آمار ایران؛ در بهمن ۱۳۹۷ عدد شاخص کل (۱۰۰=۱۳۹۵) به ۱۵۸،۱ رسید که نسبت به ماه قبل ۲.۲ درصد افزایش نشان می­ دهد.

در این ماه درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۲،۳ درصد می‌باشد؛ یعنی خانوار‌های کشور به طور میانگین ۴۲،۳ درصد بیشتر از بهمن ۱۳۹۶ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده­‌اند که نسبت به این اطلاع در ماه قبل (۳۹،۶ درصد) ۲.۷ واحد درصد افزایش یافته است.

نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به بهمن ماه ۱۳۹۷ به ۲۳.۵ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (۲۰.۶ درصد) ۲.۹ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد. شاخص قیمت در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ۴،۵ درصد و در گروه عمده «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات» ۱.۱ درصد افزایش نشان می­ دهد.

درصد تغییرات قیمت در ماه جاری نسبت به بهمن ماه ۱۳۹۶ برای این دو گروه به ترتیب ۶۴.۳ و ۳۳.۵ درصد است. افزایش نرخ تورم خانوار‌های شهری کشور شاخص قیمت کل برای خانوار‌های شهری کشور در بهمن ماه ۱۳۹۷ به عدد ۱۵۷،۳ رسید که نسبت به ماه قبل ۲.۱ درصد افزایش نشان می‌دهد.

درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۱،۵ درصد است که نسبت به ماه قبل (۳۹،۰ درصد) ۲.۵ واحد درصد افزایش داشته است. افزایش نرخ تورم خانوار‌های روستایی کشور شاخص قیمت کل برای خانوار‌های روستایی کشور در بهمن ۱۳۹۷ به عدد ۱۶۲،۹ رسید که نسبت به ماه قبل ۲.۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.

درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۶،۷ درصد است که نسبت به ماه قبل (۴۲،۷ درصد) ۴.۰ واحد درصد افزایش داشته است. تغییرات قیمت‌ها در ماه جاری در ماه جاری برخی بخش‌های زیر مجموعه شاخص کل با افزایش شدید قیمت همراه بوده‌اند.

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «سبزیجات» (کاهو، انواع سبزی، گوجه فرنگی، پیاز و خیار) گروه «گوشت» (گوشت گوسفند، گاو، ماهی و گوشت مرغ) می‌باشد. در گروه عمده «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات»، گروه «حمل و نقل» (انواع خودرو)، گروه «پوشاک و کفش» و گروه «هتل و رستوران» (انواع غذا‌های سرو شده در رستوران)، بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در ماه جاری دامنه تغییرات نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به بهمن ماه ۱۳۹۷ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۲۲،۵ درصد برای دهک اول تا ۲۵.۳ درصد برای دهک دهم است.

نوشتن دیدگاه

  logo-samandehi
کلیه حقوق برای پایگاه خبری پایا۲۴ محفوظ است .

sssfvdxvsssfvdxvss