کتاب «دنیای ایرانی» تالیف منصور مهدوی به گستره زبان فارسی در جهان پرداخته است.

به گزارش پایگاه خبری "پایا24" به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛کتاب «دنیای ایرانی» (گستره زبان فارسی) اثر حجت‌الاسلام منصور مهدوی را نشر اشراق حکمت روانه بازار کتاب کرد.

این کتاب نخستین اثر در بیان گستره زبان فارسی است. کتاب «دنیای ایرانی» در دو بخش مجزا، پیش از اسلام و پس از اسلام به گستره زبان فارسی پرداخته است. پیش از اسلام گستره زبان فارسی به طور معمول در قلمرور پهناور امپراتوری‌های ایران بوده و در مواردی زبان فارسی در بخش‌هایی از چین هم رواج داشته است.

اما پس از اسلام ضمن گسترش فرهنگ و زبان فارسی در پهنه جهان اسلام، سرزمین‌های بسیاری فراتر از مرزهای اسلام نیز به زبان فارسی اقبال نشان دادند.

«دنیای ایرانی» کوشیده است تا روایتگر حضور زبان فارسی در بخشی از چین، هند، فرارود، قفقاز، جنوب غرب آسیا و شبه جزیره بالکان باشد. شرح نحوه حضور و گسترش زبان فارسی در پهنه‌ای از غرب چین تا قلب اروپا بسیار شگفت‌انگیز است. در چنین وضعی زبان فارسی، زبان نخست دنیا بوده است. افزون‌بر‌این در این کتاب چگونگی جداسازی بخش‌هایی از قلمرو زبان فارسی بیان شده است.

درحالی‌که ملت‌های مختلفی هویت خود را در زبان فارسی می‌دیدند، برخی قدرت‌های استعماری به ویژه انگلیس تلاش گسترده‌ای کردند تا قلمرو زبان فارسی را اشغال کنند. از‌این‌رو بیان راهکارهای بازیابی گستره زبان فارسی اهمیتی دوچندان یافته است و کتاب دنیای ایرانی کوشیده تا در این باره راه‌هایی ارائه دهد.

شرح شیفتگی بزرگان ادبیات جهان مانند گوته، هوگو و ... به حافظ، سعدی و فردوسی از بخش‌های این کتاب است. همچنین «دنیای ایرانی» به آمیختگی زبان فارسی با قرآن و روایات اهل بیت نیز توجه داشته است.

قطع ارتباط بین قلمروهای زبان فارسی امکان پژوهش درباره گستره زبان فارسی را با سختی مواجه کرده است، به همین علت پژوهش و نگارش این کتاب چندین سال طول کشید.

نوشتن دیدگاه

  logo-samandehi
کلیه حقوق برای پایگاه خبری پایا۲۴ محفوظ است .

sssfvdxvsssfvdxvss