بی توجهی به زبان فارسی و رایج شدن نوعی غلط نویسی آگاهانه و عامدانه در فضای مجازی زنگ خطری برای زبان اصیل فارسی است.

به گزارش پایگاه خبری "پایا24" به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ «کریسمس مبارک» این نخستین پیامک یا اس ام اس جهان بود؛ پیامی که طراح یک نرم افزار بیشتر از ۲۰ سال پیش برای مدیر خودش فرستاد.

هدف وی گزیده گویی و کوتاه نویسی بود که از یک رایانه ارسال شد؛ اما خیلی زود به تمام گوشی‌ها رسید و حتی ایرانی‌ها نیز از هواداران پروپاقرص آن شدند.

البته ایرانی‌های خلاق این پیامک‌ها را مهندسی نیز کردند. کوتاه نویسی که گاهی نیز به قیمت عوض شدن خط فارسی در میان انبوه پیامک‌ها تمام شده است.

حمله بر پیکره زبان فارسی شاید تاسف انگیز باشد؛ اما واقعیتی است که مدتی است در فضای مجازی دیده می‌شود.

شاید بیراه نباشد که بگوییم به واسطه فضای مجازی و شکاف نسل ها، ادبیات فارسی نیز دهه نودی شده است. اما انتشار غلط‌های املایی از طرف خواننده و بازیگری که با میلیون‌ها دنبال کننده به جای حرف زدن از حرفیدن استفاده می‌کند تبعات میلیونی نیز دارد.

در کنار تحریف‌های خودمان در فرهنگ لغاتمان، استفاده شدن برخی واژه‌های بیگانه نیز غم انگیز است؛ مثل واژه‌هایی که به کاربردن آن شاید برای بعضی‌ها کلاس داشته باشد.

انتقال اطلاعات از طریق شبکه‌های اجتماعی این روز‌ها شتاب بیشتری گرفته است؛ سرعتی که شاید تغییر آموخته هایمان را نیز تسریع کند.

بی توجهی به زبان فارسی و رایج شدن نوعی غلط نویسی آگاهانه و عامدانه در فضای مجازی برای زبان اصیل فارسی زنگ خطری است؛ زبانی با فرهنگ غنی که برای نگهداری از آن نیازی به گفتن و شعار دادن نیست، فقط کافی است به نوشتن هایمان فکر کنیم.

نوشتن دیدگاه

  logo-samandehi
کلیه حقوق برای پایگاه خبری پایا۲۴ محفوظ است .

sssfvdxvsssfvdxvss