تولید برق به شیوه های نوینی در حال گسترش است و از آن جایی که نیاز بشر به برق هر روز بیشتر می شود باید از این شیوه های جدید استفاده کرد.

به گزارش پایگاه خبری "پایا24" به نقل از خبرگزاری صدا و سیما ؛محققان موفق به ابداع نانوشارژری شده اند که تولید برق را از طریق خم کردن انگشت دست ممکن می کند.

شارژر تازه که تولیدگر نانوی مالشی یا triboelectric nanogenerator نام دارد، یک زبانه فلزی کوچک است که با چسباندن آن به بخش های مختلف بدن می توان از آن برق تولید کرد. لذا اگر زبانه یادشده به انگشت چسبانده شود با کج و راست کردن آن الکتریسیته تولید می شود.

ابزار یادشده برای تولید برق متکی به پدیده ای موسوم به اثر برق مالشی است. اثر برق مالشی نوعی الکتریسیته تماسی است که در آن ماده ای خاص در تماس با ماده ای دیگر باردار می شود.

برای تولید برق از حرکات بدن با استفاده از ابزار مذکور از موادی همچون طلا و پلییدیدیل سیلکسان و همین طور لایه های نازکی از چند ماده مختلف دیگر استفاده شده است.

هر کدام از روش هایی که برای تولید برق استفاده می شود شیوه خاصی دارند که البته اکثر آن ها از نیوری مکانیکی و حرکتی استفاده می کنند و از انرژی که به عنوان مثال برای راه رفتن استفاده می کنیم بخشی از آن به برق تبدبل می شود.

چندی پیش سرامیک هایی تولید شده بود که بر اثر فشار برق تولید می کرد و این بار هم بر اثر خم کردن انگشت ها مقداری انرژی از شما مصرف می شود که بخشی از آن به انرژی الکتریکی تبدبل می شود. اصطکاک مجموعه این مواد در زمان کج و راست کردن ابزار مذکور باعث تولید برق می شود.

این نانوشارژر ۱.۵ سانتیمتر طول و ۱ سانتیمتر پهنا دارد و حداکثر ولتاژ قابل تولید با استفاده از آن ۱۲۴ ولت است.

شارژ تولید شده از طریق این نانوشارژر در زمان خم کردن انگشت برای روشن کردن همزمان ۴۸ چراغ ال ای دی کافی است و لذا تا تکمیل آن برای تبدیل به شارژر گوشی راه درازی در پیش است.

نوشتن دیدگاه

  logo-samandehi
کلیه حقوق برای پایگاه خبری پایا۲۴ محفوظ است .

sssfvdxvsssfvdxvss