انجام "حجامت" از جمله تدابیر برای پیشگیری از بیماری‌های فصل بهار است.

به گزارش پایگاه خبری "پایا24" از دیدگاه طب سنتی، بهار طبیعت از نیمه‌های اسفند ماه آغاز می‌شود و برای پیشگیری از بیماری‌های فصل بهار باید تدابیر پاکسازی خون را به‌کار گرفت.

بهار فصل به‌حرکت در آمدن مواد و اخلاطی است که در فصل زمستان راکد بودند, این جوشش موجب بروز بیماری‌های خاص بهاره می‌شوند از جمله خون‌دماغ, خونریری لثه, کهیر, خارش, جوش‌ها و دمل‌های پوستی, حملات فشار خون، سکته قلبی و مغزی ناشی از غلبه خون و آلرژی‌های فصل بهار است.

قرمزی, خارش و سوزش چشم‌ها که همه‌ساله در فصل بهار عود می‌کند ناشی از همین جوشش اخلاط است, خوردن دمنوش "عناب و گشنیز" و شستن چشم‌ها با آن راهکاری ساده برای درمان است.

بهترین تدابیر پیشگیری از بیماری‌ها در فصل بهار

1 ــ کاهش حجم خون از طریق خارج کردن خون از بدن از طریق فصد یا حجامت

2 ــ ایجاد اسهال ملایم افرادی که هرساله در فصل بهار دچار کهیر, خارش, عطسه و آبریزش بینی می‌شوند, بهتر است از همین روزهای پایانی زمستان رژیم آش سبزیجات را شروع کنند, ترکیبات رایج این آش شامل انواع سبزی از جمله گشنیز، اسفناج به‌همراه جو پرک, زرشک, آلو بخارا و گوشت فیله مرغ است.

مصرف آش سبزیجات در فصل بهار از جمله توصیه‌های حکمای طب سنتی ایران بوده که از طریق افزایش دفعات اجابت مزاج کمک به کاهش امتلا و جوشش خون می‌شود, در فصل بهار مقدار مصرف گوشت را کاهش دهید و بیشتر از غذاهای سبک و لطیف استفاده شود.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

نوشتن دیدگاه

  logo-samandehi
کلیه حقوق برای پایگاه خبری پایا۲۴ محفوظ است .

sssfvdxvsssfvdxvss