سامانه «شکن» یک تحریم‌شکن ایرانی و قانونی است که امکان دسترسی به سایت‌های تحریم‌شده را به آسانی فراهم می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری "پایا24" به نقل از خبرگزاری صداوسیما؛ سامانه «شکن» یک تحریم‌شکن ایرانی و قانونی است که امکان دسترسی به سایت‌های تحریم‌شده را بدون نیاز به ابزار‌های ناقض حریم خصوصی و امنیت و صرفاً با تغییر سرور DNS به آسانی فراهم می‌کند.

هر چند طی سال‌های اخیر عمدتا بحث فیلترینگ در فضای اینترتنی پررنگ بوده، اما در کنار فیلترینگ تحریم‌های اینترنتی نیز فشار قابل توجهی به کاربران ایرانی وارد کرده است. در حال حاضر بسیاری از سرویس‌های عادی خارجی روی آی پی ایران بسته‌اند راهکار گذر از این تحریم‌ها به ناچار استفاده از فیلترشکن بوده و این در جایی که کودکان استفاده کننده از دستگاه باشند نگرانی‌هایی را ایجاد کرده است.

گروهی از دانش‌آموخته‌های دانشگاه تهران یک سرویس به آدرس https://shecan.ir راه‌اندازی کردند که بازی‌ها و خدماتی تحریم شده برای ایران را دور میزند و خیلی از نیاز‌های کودکان و نوجوانان را حل می‌کند. شکن یک تحریم‌شکن است و نه یک فیلترشکن.

شکن یک سرویس کاملاً قانونی هست که فیلترینگ اعمال شده از سمت ایران را دور نمی‌زند، بلکه فقط تحریم‎هایی که از سمت کشور‌های دیگر علیه ایرانیان و برخی کشور‌های دیگر اعمال شده را برطرف می‌کند.

شکن با کمک قرارداد اینترنتی DNS، سایت‌های تحریمی را از غیرتحریمی تفکیک کرده و مسیر کاربر برای برقراری ارتباط با سایت‌های تحریمی را تغییر می‌دهد تا سایت مقصد متوجه ایرانی بودن کاربر نشده و تحریم را اعمال نکند.

هدف شکن، بی اثر کردن تحریم‌های اینترنتی به ساده‌ترین و سریعترین روش ممکن برای همه کاربران اینترنت هست. به طوری که دیگر تحریم‌های اینترنتی مانعی برای کاربران ایرانی یا سایر کشور‌ها که تحت تحریم‌های آمریکا هستند، نباشد.

شکن بر مبنای DNS ساخته شده است تا در همه محیط‌ها اعم از ویندوز، مک، لینوکس، اندروید، iOS و حتی تجهیزات سخت افزاری از جمله دستگاه‌های حوزه اینترنت اشیا (Internet of Things) و تجهیزات Dell، HP و Cisco قابل استفاده باشد.

شما می‌توانید شکن را به عنوان سرور DNS خودتان روی مودم یا مسیریاب شبکه تنظیم کنید. همچنین می‎توانید در تنظیمات اتصال به اینترنت سیستم عامل خودتان این تنظیم را انجام دهید.

برای سهولت استفاده از شکن روی گوشی‌ها و تبلت‎های مبتنی بر اندروید، یک نرم افزار اختصاصی ساخته شده که از سایت شکن به نشانی shecan.ir و از کافه بازار قابل دانلود است. نرم افزار‌های اختصاصی برای محیط‌های ویندوز و iOS هم در دست توسعه است.

ولی نرم افزار‌های عمومی تغییر DNS مانند DNS Jumper برای ویندوز و DNS Override برای iOS هم به خوبی با شکن کار می‌کنند.

نوشتن دیدگاه

  logo-samandehi
کلیه حقوق برای پایگاه خبری پایا۲۴ محفوظ است .

sssfvdxvsssfvdxvss