محل تبلیغات

رئیس مرکز مطالعات کاربردی و ارتباطات شرکت بازآفرینی شهری گفت: شهر دامغان، نهاوند و سیرجان به عنوان ۳ شهر مهم در طرح ازمایشی بازآفرینی شهری انتخاب شد.

به گزارش پایگاه خبری "پایا24" به نقل از خبرگزاری صداو سیما ؛حبیب خراسانی، افزود: دیروز جلسه ستاد بازافرینی شهری سه شهر، سیرجان، نهاوند و دامغان برگزار شد و شهرداران و شورایاران این شهرها اعلام آمادگی کرده اند و به زودی برنامه ها، کارهای مقدماتی و ارائه تسهیلات برای شروع طرح به آن ها پرداخت می شود.

وی با تأکید بر اینکه­ در اجرای این طرح ها از هیچ مشاوری استفاده نشده است گفت: سعی کرده ایم در اجرای بازآفرینی این سه شهر از مؤسسه پژوهش های فرهنگی که سابقه دیرینه ای در حوزه معماری، اجتماعی و شهرسازی دارد استفاده کنیم.

خراسانی افزود: در طراحی این شهرها موضوع کالبدی در اولویت بوده و برای آن که مطالعه تبدیل به مدل شود سعی کرده ایم از شهرداران و شورایاران در تمامی موضوعات کمک گرفته شود.

رئیس مرکز مطالعات کاربردی و ارتباطات شرکت بازآفرینی شهری با بیان اینکه سه شهر دامغان، نهاوند و سیرجان مشخصات نزدیک به هم دارد اما هر کدام از آن ها دارای شرایط اقلیمی متفاوت هستند گفت: این سه شهر تمامی مشخصات بازآفرینی شهری را دارد، به طور مثال شهر دامغان در بخش کریدور شرقی و غربی جاده ابریشم قرار دارد و همین موضوع باعث شد که در بازآفرینی شهری ملاک­ قرار گرفته شود.

وی افزود: هر یک از این شهرها به عنوان مدلی در سیاست های بازافرینی شهری انتخاب شده و ما تمامی فعالیت هایی که در این سه شهر انجام می دهیم در سایر شهرها و استان های اطراف این شهرها به کار خواهیم گرفت.

خراسانی با بیان اینکه امروز از شهرداران و معاونان شورای اسلامی این شهرها دعوت کرده ایم گفت: در این جلسه سعی خواهیم کرد موانع سد راه طرح بازآفرینی شهری برداشته شود و معاونان با نگاه ویژه تری به مسائل مربوط به حوزه بازآفرینی شهری نگاه کنند.

وی با بیان اینکه بعضی از شهرها طی هزارهای گذشته چندین بار از بین رفته اند و دوباره بازآفرینی شده و زندگی مجدد در آن ها رونق گرفته افزود: به طور مثال شهر دامغان به عنوان شهر پارتی ایران شناخته می شود و چندین بار بر اثر زلزله و جنگ از بین رفته و دوباره از نو ساخته شده است.

وی تصریح کرد: باید مشخص شود که در بازآفرینی شهری دامغان چه مؤلفه هایی وجود داشته که باعث شده این شهر چنین درست و بازسازی شود و از تجربه این شهر در تمامی شهرها و روستاها استفاده کنیم. وی افزود: باید تلاش کنیم ظرفیت موجود در حوزه بازآفرینی شهری را با کمک شهرداران و کنش گران از بین نبریم.

وی ادامه داد: در ایران 543 شهر درگیر برنامه بازآفرینی شهری هستند که برطبق برنامه ریزی های صورت گرفته باید­ 2 هزار و 700 محله در 10 سال مورد بازآفرینی شهری قرار گیرد. وی افزود: سهم سالانه محلات برای بازآفرینی شهری 270 محله است که تمامی این برنامه ها با­ مشارکت تمامی دستگاه انجام می شود.

خراسانی ­بیان کرد: تمامی برنامه های بازآفرینی شهری باید ازجانب دستگاه های ذیربط از جمله وزارت آموزش و پرورش، شهرداری ها، وزارت بهداشت و درمان و سایر دستگاه ها انجام شود و کنش گر اصلی اجرای این طرح شهرداران شهرها هستند.

رئیس مرکز مطالعات کاربردی و ارتباطات شرکت بازآفرینی شهری ادامه داد: در شهرستان ها، دبیر ستاد بازآفرینی، هماهنگی برنامه های بازآفرینی شهری را انجام می دهد و شهرداران به عنوان نیروی اصلی، فعالیت ها را اجرایی می کنند.

وی تأکید کرد: با همکاری شهرداری ها، دوره های آموزشی را­ آغاز کرده ایم تا هدف اصلی بازآفرینی شهری، جایگاه دولت و شهرداری های محلی­ برای اجرا کنندگان این طرح مشخص شود.

خراسانی ادامه داد: هدف اصلی برگزاری دوره های آموزشی، مشخص شدن رویکرد بازآفرینی شهری در توسعه شهرها با نگاه طرح جامع و تسهیلی است. در این طرح ها ما نیازمند یک الگو در تمامی ساخت های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی هستیم تا بتوانیم ساخت کالبدی را پوشش دهیم.

وی بیان کرد: مؤلفه های مورد توجه در طرح بازآفرینی شهری شامل 5 بخش، بافت های تاریخی با پیشینه روستایی، بافت های فرسوده شهری، حاشیه نشینی و نقاط ناهمگون شهری است و با توجه به پراکندگی شهرها هر کدام از این مؤلفه هابا یک متد خاصی اجرا می شود.

وی با اشاره اینکه طرح اولیه در 100 شهر اجرا می شود، گفت: سعی خواهیم کرد شهرهای واجد شرایط را انتخاب کنیم و از آن ها به عنوان یک راهنمای توسعه شهری با رویکرد بازآفرینی بهره ببریم.

خراسانی افزود: در گام اول شهرهایی که در حوزه های تاریخی، فرهنگی و اجتماعی دارای پیشینه ای دیرینه هستند انتخاب شده وبازآفرینی در آن ها به صورت رویکرد تاریخی انجام خواهد شد.

  logo-samandehi
کلیه حقوق برای پایگاه خبری پایا۲۴ محفوظ است .

sssfvdxvsssfvdxvss