خطیب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به تصمیم ترامپ در انتقال پایتخت اسرائیل از تل آویو به قدس گفت: اقدام اخیر ترامپ، غصب مضاعف است و جهان اسلام باید در برابر این تجاوز بایستد.

به گزارش پایگاه خبری "پایا24" به نقل از خبرگزاری مهر، آیت الله سیداحمد خاتمی خطیب موقت نماز جمعه تهران در خطبه های دیروز اظهار کرد: شاکله نظام سیاسی با رهبر شکل می گیرد؛ اگر رهبری در هر نظام سیاسی آسیب ببیند، شاکله آن جامعه به هم می خورد.

وی افزود: نخ تسبیحی که مهره ها را دور هم قرار می دهد رهبر جامعه است؛ اگر آسیب ببیند، دانه ها از هم متفرق شده و دیگر قابل اجتماع نخواهند بود. آیت الله خاتمی تصریح کرد: انقلاب اسلامی ما بر پایه انقلاب فرهنگی شکل گرفت؛ فرهنگی به نام فرهنگ ستم شاهی فروریخت و جای آن فرهنگ اسلامی قرار گرفت. وی تصریح کرد: اگر دشمنان بتوانند جابه جایی صورت بدهند و فرهنگ اسلامی جایش را به فرهنگ دیگران بدهد، تردید نکنید که فرهنگ اسلامی آسیب دیده است.

آیت الله خاتمی با اشاره به پدیده ناتوی فرهنگی و تهاجم فرهنگی گفت: این پدیده ها برای درک این خطر و خطرناک بودن این رخنه است. نقش اول در این عرصه را علما و نخبگان و فرهیختگان دارند. وی اضافه کرد: فرهیختگان و نخبگان نباید در برابر انحراف فرهنگ آرام بگیرند. اقتدار دیگران برای تجاوزگری است اما اقتدار ما برای بازدارندگی است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران تاکید کرد: برای اینکه گرگ های مستکبر خیال تجاوز را به خود ندهند، موشک می سازیم و هر چه بتوانیم به برد موشک های خود اضافه می کنیم تا خواب راحت از چشم کاخ سفیدنشینان گرفته شود.

آیت الله خاتمی در ادامه با اشاره به بزرگداشت روز دانشجو گفت: دانشجو و طلبه دو بال رشد کشور هستند. از دانشجویان گرامی انتظار می رود، آن بهانه ای که سبب شد تا ۱۶ آذر به نام آن ها نامیده شود را پاس بدارند؛ این بهانه، ایستادگی در برابر دولت متجاوز آمریکا است.

وی تصریح کرد: امروز دانشجویان عزیز ما می توانند با درس عمیق، تعهد و با بصیرت، همان نقش را ایفا کنند. آیت الله خاتمی با اشاره به نامه رئیس سازمان «سیا» به سردار سلیمانی گفت: برخورد قاطع سردار سلیمانی با نامه رییس سازمان اطلاعاتی آمریکا، برخورد عزتمندانه ای بود؛ سردار سلیمانی این نامه را بازنکرده بازگرداند.

وی همچنین با اشاره به حرکت علیرضا کریمی کشتی گیر کشورمان از رقابت نکردن با ورزشکار رژیم صهیونیستی اظهار کرد: علیرضا کریمی در مصاف با ورزشکار رژیم صهیونیستی قرار نگرفت چون اصل این رژیم جعلی است؛ این موضع از پیروزی کمتر نیست. ما به این ورزشکار می بالیم.

آیت الله خاتمی در ادامه با اشاره به زلزله کرمانشاه گفت: به طرف سرما می رویم و سرما در کرمانشاه شدید است. انتظار است که خدمات تسریع شود تا سه ماه سرمای زمستان، بر این داغ دیدگان سخت نگذرد.

وی افزود: مسئولان کشور باید بدانند که کشور ما زلزله خیز است. هر از چندگاهی در گوشه ای از کشور، زلزله رخ می دهد. باید با برنامه ریزی ده ساله، پانزده ساله یا بیست ساله به استحکام بناها بپردازیم.

خطیب موقت نماز جمعه تهران اضافه کرد: فقط کشور ما نیست که زلزله خیز است؛ ژاپنی ها هم زلزله را باور و به استحکام بناهای خود توجه کرده اند.

آیت الله خاتمی در ادامه با اشاره به عملکرد مسئولان در زلزله کرمانشاه گفت: مسئولان ما سنگ تمام گذاشتند. گاهی ضد انقلاب کاری می کند که اعتماد از مسئولان ما برود. اگر ارتش و سپاه نرسیده بودند تا افراد را از زیر آوار بیرون بیاورند، کشته ها به هزاران نفر می رسید.

وی تصریح کرد: همه مسئولان با انگیزه دارند خدمت می کنند؛ باید به مسئولان خدمتگزار اعتماد کنیم اما در عین حال نباید به کم قناعت کنیم.

آیت الله خاتمی در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به تصمیم ترامپ در انتقال پایتخت اسرائیل از «تل آویو» به «قدس» گفت: این اقدام فریاد جهان را درآورده است. حتی هم پیمانان آمریکا دادشان درآمده است.

وی افزود: برخی مسئولان آمریکایی گفته اند که این رییس جمهور تازه به دوران رسیده، مشکل روانی دارد و باید تا دیر نشده این روانی را درمان کنیم وگرنه کار دست بشریت می دهد.

خطیب موقت نماز جمعه تهران اظهار کرد: در طول این ۷۰ سال که از اشغال فلسطین می گذرد، دنیای استکبار به طور مداوم، حامی این اشغال ظالمانه بوده است. اقدام اخیر ترامپ، غصب مضاعف است و جهان اسلام باید در برابر این تجاوز بایستد.

آیت الله خاتمی با بیان اینکه علاوه بر محکومیت، اقدام عملی هم باید در برابر این تجاوز صورت بگیرد گفت: بنابر اظهارات دبیرکل حزب الله لبنان، همه کشورها باید سفیران شان را فرا بخوانند و سفارتخانه های اسراییل در همه جهان را ببندند.

وی تاکید کرد: هم آمریکا و هم رژیم صهیونیستی می بینند که مدتی این شلوغ کاری ها ادامه پیدا می کند و پس از آن تمام می شود؛ اما نباید تمام شود. این فریاد و خروش تا زمان عقب نشینی کامل رژیم صهیونیستی از اقدام اخیرش باید ادامه پیدا کند.

آیت الله خاتمی ادامه داد: ترامپ با این اقدام، قلم قرمزی بر تمام مذاکرات این هفتاد سال اخیر کشید. فقط انتفاضه، راه درمان قصه فلسطین است. این انتفاضه هاست که روز اسراییل را به شام تبدیل می کند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران اظهار کرد: مسلمان باید غیرت داشته باشد. اگر امروز نمی خواهید فریاد بکشید، پس چه زمانی می خواهید فریاد بکشید؟ انسانیت شما کجا رفته است.

وی تصریح کرد: این ها(فلسطینی ها) عرب اند پس چرا فریاد نمی زنید؟ این ها مسلمان اند پس چرا از قبله اول مسلمین دفاع نمی کنید. در این ماجرا، هر فردی به میدان نیاید و فریاد نزند، بی غیرت است.

نوشتن دیدگاه

  logo-samandehi
کلیه حقوق برای پایگاه خبری پایا۲۴ محفوظ است .

sssfvdxvsssfvdxvss