تحقق مفهوم توسعه پايدار در بخش معدن و صنايع معدنی، به‌خصوص در زمينه استخراج و فرآوری سنگ‌آهن، مستلزم عزمی جدی برای دستیابی به تکنولوژی به‌روز و پيشرفته به‌منظور افزايش بهره‌وری، بهينه‌سازی انرژی، کارآمدی نيروی انسانی و نهايتا همسان‌سازی با محیط‌زیست است.

تجربه‎ معدنکاری شرکت طی سال‌های اخير نشان می‌دهد که به رغم محدوديت‌های ناخواسته دولت‌های خارجی، پيشرفت‌های شگرفی در توسعه پهنه‌ها و توليد مواد اوليه صنعت فولاد و نيز محصولات متنوع معدنی در منطقه گل‌گهر ايجاد شده است، به‌طوری‌که اين شرکت به‌عنوان بزرگ‌ترين تامين‌کننده مواد اوليه صنعت فولاد در کشور شناخته می‌شود.

بر اساس چشم‌انداز «گل‌گهر ۲۰۳۰» و در راستای گسترش تنوع‌بخشی به محصولات و دارایی‌ها، سه سياست عمده شامل تنوع‌بخشی جغرافيایی، تنوع‌بخشی به محصول و حضور در بازارهای جهانی، به‌عنوان‌ سياست‌های شاخص در اين زمينه، به‌کار برده می‎شوند.

شرکت گل‌گهر، با داشتن نزدیک به ۴۰ میلیون تن باطله معدنی، ظرفیت مناسبی برای بازفرآوری آن‌ها به منظور افزایش میزان تولید بر اساس چشم‌انداز «گل‌گهر ۲۰۳۰» دارد. علاوه بر این، بازیابی پساب خط تولید کنسانتره شرکت، به‌عنوان‌ منبعی عظیم برای استفاده مجدد آب ذخیره‌شده آن در خط تولید کنسانتره، یکی دیگر از دارایی‌های مجموعه در زمینه بهینه‌سازی مصرف انرژی محسوب می‌شود.

سنجش عملکرد، خلاقیت، دانش و تولید در هر شرکت معدنی‌ای که استخراج و فرآوری سنگ‌آهن را بر عهده داشته باشد بر پایه و ستون سرمایه‌های انسانی استوار است. تسخیر معادن و فرآوری مواد معدنی توسط هوش مصنوعی در دهه‌ آینده به معنای حذف فکری و فیزیکی سرمایه‌های انسانی نیست، بلکه این تغییر موجب افزایش میزان تخصص در زمینه‌ جذب نیروهای انسانی در مراحل مختلف معدن‌کاری خواهد شد.