مرضیه مسگرزاده، مدیرکل دفتر دوره اول متوسطه آموزش‌وپرورش در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره برگزاری امتحانات نهایی به شکل حضوری اظهار داشت: در حال حاضر ۱۰۷ کشور در دنیا هستند که تمام برنامه‌های آموزشی‌شان آزاد است و رسماً مدارس آن‌ها فعال و باز هستند، اما در کشور ما اصل و اساس برای آموزش‌وپرورش سلامت دانش آموزان است و اولویت هیچ‌یک از ما بالاتر از سلامت دانش‌آموزان نیست.

مدیرکل دفتر دوره اول متوسطه آموزش‌وپرورش ادامه داد: درعین‌حال هم‌بارها اعلام کرده‌ایم، مرجع تصمیم‌گیری در این زمینه ستاد ملی مقابله با کرونا است.

وی تأکید کرد: ما باید تابع تصمیمات ستاد باشیم نه اینکه در مقابل این اتفاقات یک جو روانی ایجاد کنیم و در پی این جو روانی تصمیمی در کشور گرفته شود که تبعاتی در آینده داشته باشد و با دانش‌آموزانی مواجه شویم که پایه‌های ضعیف علمی دارند.

وی ادامه داد: برخی شاید این نظر را داشته باشند که آموزش‌ باید حضوری باشد، اما زمانی که می‌خواستیم آموزش حضوری داشته باشیم، همین جو روانی‌ها به وجود آمد و بعدازآن، هر آنچه ستاد ملی مقابله به کرونا گفت، ما تبعیت کردیم.

مدیرکل دفتر دوره اول متوسطه با بیان اینکه دانش آموزان باید آموزش مجازی را جدی می‌گرفتند، گفت: اگر دانش آموزان از ابتدای سال آن مطالبی که در فضای مجازی از طرف معلم ارائه‌شده بود را با دقت دنبال می‌کردند و به‌روز جلو می‌آمدند، امروز دیگر بابت امتحانات حضوری احساس نگرانی نداشتند.

مسگر زاده افزود: شرایط برخی دانش‌آموزان به‌گونه‌ای بوده که در فرآیند سال تحصیلی دروس خود را دنبال نکرده یا اگر معلم به‌خوبی درس نداده به این موضوع اعتراض نکردند و حتی خانواده موضوع را جدی نگرفتند. برخی آموزش مجازی را رها کردند و اکنون نگران ارزشیابی حضوری هستند.

وی در واکنش به اینکه دانش آموزان می‌گویند، وقتی آموزش‌ها مجازی بوده، بنابراین امتحانات هم باید مجازی گرفته شود، گفت: بر چه اساسی این نتیجه‌گیری از سوی دانش‌آموزان و خانواده‌ها مطرح می‌شود؟! تجربه سال گذشته هم به ما نشان داد که اگر آموزش غیرحضوری هم داشته باشیم، چاره‌ای جز برگزاری حضوری امتحانات نهایی را نداریم.

مدیرکل دفتر دوره اول متوسطه بیان کرد: امتحانات نهایی، دانش آموزان را فیلتر می‌کند، زیرا قرار است که برای آموزش عالی و ادامه تحصیل در خارج از آموزش‌وپرورش تعیین‌کننده باشند.

مسگر زاده در پاسخ به این سؤال که آیا این امکان وجود دارد، همانند کنکور برای حضور دانش‌آموزان در امتحانات نهایی هم خود اظهاری طراحی شود؟ گفت: ما در حال حاضر این قاعده را داریم که اگر دانش‌آموز مشکوک به کرونا باشد، آن‌هم بر اساس تستی که داده‌شده یا اطلاعاتی که خانواده‌ها داده‌اند، با تشخیص مدرسه، آن دانش‌آموز از شرایط خاص برخوردار می‌شود، یعنی در موقعیتی که در کنار سایر دانش آموزان نباشد، از او امتحان گرفته خواهد شد.