رئیس قوه قضائیه با اشاره به ایجاد ۴۳ سامانه هوشمند قضائی برای افزایش رضایتمندی مردم گفت: تا پایان سال سامانه‌های دیگر نیز ایجاد می‌شود تا میزان رضایتمندی مردم از قوه قضائیه و ارتباط صحیح واحدهای قضائی را ارتقا دهد.

آیت الله رئیسی در جریان آیین بهره‌برداری از دستاورد‌های جدید فناوری اطلاعات و طرح‌های عمرانی قوه قضائیه با تبریک ایام بابرکت میلاد حضرت امام علی‌بن موسی الرضا(ع) از تمام دست‌اندرکاران جهش و تحول فناورانه در دستگاه قضائی تقدیر کرد و بیان داشت: تحول به‌معنای آن است که وضعیت موجود شناسایی شود و نسبت به ترسیم وضعیت مطلوب اقدام صورت گیرد و فاصله بین این دو وضعیت را تا حد ممکن کم کنیم و این امر را به‌منظور سهولت دسترسی مردم به عدالت انجام دهیم.
کاهش چهارمیلیونی مراجعه به دادگستری‌ها به‌واسطه اقدامات فناورانه در دستگاه قضائی
رئیس دستگاه قضا مهم‌ترین اثر تحول فناورانه در قوه قضائیه را تسهیل و تسریع دسترسی مردم به عدالت دانست و گفت: در نتیجه افتتاح و عملیاتی شدن پروژه‌های فناورانه در دستگاه قضائی به‌میزان چهار میلیون مراجعه به دادگستری‌ها کاسته شده است و این امر علاوه بر تسهیل و تسریع دسترسی مردم به عدالت سبب حفظ کرامت آن‌ها نیز می‌گردد و این امر از محوری‌ترین اهداف حرکت به‌سمت قوه قضائیه هوشمند است.
اجرای سریع احکام با افزایش تعامل الکترونیک میان قوه قضائیه و سایر دستگاه‌ها
آیت‌الله رئیسی خاطرنشان کرد: این موضوع تعامل الکترونیک میان دستگاه قضا و سایر دستگاه‌ها حتماً در جهت اجرای سریع احکام می‌تواند کمک کند و دسترسی قضات را به وضعیت افراد می‌تواند تسهیل کند و این هم در جهت رضایت مردم است. پیشگیری از وقوع جرم که از اهداف مهم این دوره است و از مواردی است که در قانون اساسی نسبت به آن در وظایف قوه قضائیه تأکید شده است، در پرتوی گسترش کار فناوری می‌تواند مؤثر باشد.
حذف دومیلیونی مراجعات برای گرفتن استعلامات با تحول فناورانه در دستگاه قضائی
آیت الله رئیسی در ادامه با اشاره به حذف دو میلیون از مراجعات به دستگاه‌های مختلف برای گرفتن استعلامات عنوان کرد: این موضوع از برکات کاری است که انجام شده است و جای تقدیر از همکاران عزیز دارد. لازم است که مردم نسبت به دستگاه‌ها نظر دهند و نسبت به رفتار قاضی و کارمند اظهار نظر کنند.
رضایت ۷۰درصد مردم از سرعت‌گرفتن فرآیندهای قضائی
رئیس قوه قضائیه گفت: سه میلیون از جامعه آماری که عزیزان اعلام کردند نظر دادند و قریب به ۷۰ درصد اعلام رضایت کردند، این از کار‌های بسیار ارزشمند است. این‌که ما بخواهیم نظر دهیم که چه‌کار کردیم به‌نظر من اهمیت آن زیاد نیست و اهمیت آن است که خود مردم و کسانی که به دادگستری‌ها مراجعه می‌کنند بگویند که قاضی، کارمند و نیرویی که با آن‌ها ارتباط برقرار کرد آیا واقعاً کار را درست انجام داد یا کار را با بروکراسی اداری و پیچیدگی‌هایی که موجب نارضایتی‌هایی شد دنبال کرد.
آیت الله رئیسی ادامه داد: نکته مهمی است که مردم اعلام کنند که “ما راضی هستیم” و رضایت مردم برای ما بسیار مهم است؛ چرا که سرمایه اجتماعی را خواهد افزود. ما دنبال کاهش هزینه‌های اجتماعی و افزایش سرمایه اجتماعی باشیم، این کار شفافیت و فناوری‌پایه حتماً می‌تواند این جهت را تضمین کند.
فعال‌شدن ۴۳ سامانه‌ هوشمند در دستگاه قضائی در راستای افزایش رضایتمندی مردم
رئیس قوه قضائیه ابراز کرد: این ۴۳ سامانه‌ای که فعال شده است و ان‌شاءالله تا آخر سال نیز سامانه‌های دیگری فعال می‌شود، مجموعه این‌ها بتواند به رضایتمندی مردم و ارتباطات صحیح واحد‌های مختلف به هم کمک کند. آیت‌الله رئیسی تصریح کرد: در کار ثبت اسناد و املاک نیز سرعتی که نسبت به کار‌ها صورت گرفته و فعال شدن سامانه‌های مختلف قابل تقدیر است. هم دقت در ثبت اسناد، هم سرعت در کار و هم افزایش رضایتمندی مردم بسیار مؤثر است.