معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار کرمان از کاهش ۶۰ درصدی مبتلایان و ۷۰ درصدی مرگ و میرهای ناشی از کرونا در استان نسبت به هفته آخر تیرماه و اوایل مردادماه خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری پایا ۲۴، دکتر “محمدجواد بصیری” شامگاه شنبه ۱۵ شهریورماه در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا در استان کرمان اظهار کرد: کرمان استانی بزرگ و پهناور و با تنوع اقلیمی مختلف و تعداد شهرستان های زیادی است که باعث می شود کنترل شرایط در آن تا حدودی نسبت به سایر استان های کشور سخت‌تر باشد.

وی با اشاره به مجاورت استان کرمان با سایر استان های جنوبی کشور گفت: افزایش رفت و آمدها و همچنین حضور بالای اتباع بیگانه در استان کرمان می توانست این استان را در معرض جدی شیوع ویروس کرونا قرار دهد که خوشبختانه در فاز اول این اپیدمی در پایان سال گذشته در کشور و با تصمیمات و اقدامات صورت گرفته در استان، در وضعیت سفید کرونایی قرار داشتیم.

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار کرمان به وضعیت استان کرمان در موج دوم این اپیدمی در کشور اشاره کرد و گفت: متاسفانه با برداشته شدن محدودیت ها و همچنین گرم شدن شرایط هوایی در استان های جنوبی کشور، استان کرمان هم درگیری بالایی با این ویروس پیدا کرد به طوری که هم اکنون این استان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد.

بصیری با بیان اینکه در حال حاضر ۴ شهرستان استان کرمان در وضعیت قرمز و مابقی شهرستان های استان در وضعیت زرد، سفید و نارنجی قرار دارند اظهار کرد: تقریبا در حال حاضر از پیک شیوع این بیماری در موج دوم که در اواخر تیرماه با آن روبرو بودیم، خارج شده و در شرایط کنونی نسبت به هفته های پایانی تیرماه و اوایل مردادماه در تعداد مبتلایان ۶۰ درصد و در تعداد مرگ و میرهای ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ با ۷۰ درصد افت روبرو هستیم.

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار کرمان به فعالیت کسب و کارها در استان کرمان اشاره کرد و گفت: در استان کرمان به صورت جدی بر رعایت پروتکل های بهداشتی توسط اصناف و ادارات نظارت صورت می گیرد به طوری که به صورت شبانه روزی ۲۲ گروه بازرسی بحث نظارت ها را دنبال می کنند و آمار خیره کننده در تعداد رسیدگی ها در استان داریم.

وی به موضوع بازگشایی مدارس از امروز در استان کرمان همزمان با سراسر کشور اشاره کرد و گفت: در استان کرمان با ۴ اصل «عدم تعطیلی آموزش در هیچ شرایطی»، «ارجح بودن آموزش های حضوری بر غیرحضوری»، «اولویت بر سلامت دانش آموزان» و «تامین دسترسی حضوری و مجازی به آموزش توسط دولت»؛ بازگشایی مدارس را دنبال کردیم.

بصیری با تاکید بر اینکه در نهایت تصمیم با اولیا است که اجازه بدهند فرزندانشان آموزش حضوری داشته باشند یا غیر حضوری اظهار کرد: خوشبختانه در روز اول بازگشایی مدارس، تمامی آموزش های حضوری با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی صورت گرفت به طوری که در هر کلاس درس بیش از ۱۲ دانش آموز حضور نخواهد داشت و دانش آموزان در شلوغترین کلاس ها به صورت ۳ روز در میان در مدرسه حاضر خواهند شد.

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار کرمان با تاکید بر اینکه دانش آموزان بیش از ۲ ساعت در مدرسه نبوده و حداکثر حضور دانش آموز در هر کلاس درس نیز ۳۵ دقیقه خواهد بود اظهار کرد: در ستاد استانی مقابله با کرونا نیز تصمیم گرفته شد که در هیچ مدرسه ای در استان کرمان آبخوری های غیراستاندارد وجود نداشته باشد و باید تمامی آبخوری های مدارس به چشم الکترونیکی با کار با پدال مجهز شوند.

وی خاطر نشان کرد: همچنین مقرر شده است که در استان تیم های بازرسی ویژه ای جهت نظارت بر عملکرد سرویس‌های مدارس راه اندازی شود.