عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در واکنش به حاشیه‌های تغییرات مدیریتی شرکت گهر زمین به عنوان بزرگترین معدن سنگ آهن کشور به این نکته اشاره می‌کند که اگر دولت به این اندازه به سرپرست وزارت صمت اعتماد ندارد که مصوبه هیات مدیره بنگاهی را در خصوص برکناری مدیرعامل متخلف قبلی اجرا کند، اساسا چرا این سرپرست را انتخاب کرده است.

به گزارش پایا ۲۴ به نقل از اقتصادآنلاین، اله وردی دهقانی با واکاوی دلایل بروز یک چنین ناهماهنگی هایی در بخش اجرا گفت: بنظر می‌رسد، کشمکش‌های این چنینی مربوط به برخی تضادها و تقابل هایی باشد که بین نزدیکان رئیس جمهوری، جریان دارد و متاسفانه این امر باعث بروز مشکلات در فضای اقتصادی، صنعتی و بازارهای کسب و کار شده است. هر کدام از این مدیران اجرایی تلاش می‌کنند تا گزینه مورد نظر خود را در وزارت صمت و سایر بخش‌های مرتبط با تولید و صنعت به کرسی بنشانند و این تقابل‌ها و تضادها باعث شده تا روند انتخاب وزیر در این حوزه مهم و سرنوشت ساز با تاخیر مواجه شود و متعاقب آن دوره‌ای از نوسانات پی در پی در قیمت‌ها و بازارهای خودرو؛ اقلام مصرفی و… بروز کند.

عضو کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به برخی فضاسازی هایی که با هدف بازگشت مدیرعامل سابق این شرکت صورت می‌گیرد، گفت: اخباری که در خصوص حمایت برخی چهره‌های دولتی از مدیر متخلف و سابق کارخانه گهر زمین برای بازگشت بکار شنیده می‌شود، قابل قبول نیست. ضمن اینکه برخی فضاسازی هایی هم که درباره حمایت سردار سلیمانی، خانواده ایشان و برخی دیگر از نماینده‌های استان کرمان از پوریانی مدیرعامل سابق کارخانه گهر زمین می‌شود، هیچ پایه و بنیادی ندارد.

او در ادامه خاطرنشان کرد: حتی برادر سردار شهید قاسم سلیمانی بیانیه داده‌اند و اعلام کرده‌اند که این ادعاها واقعیت ندارد و در ادامه هم تاکید کردند، اگر کسی ادعای حمایت خانواده و نزدیکان سردار شهید بزرگوار سلیمانی از این فرد را دارد؛ خواهش می‌کنم که این اسناد و مدارک را منتشر کند. بنظر می‌رسد برخی از افراد و جریانات برای رسیدن به نیات خود حتی از شهید بزرگوار وطن هم سوءاستفاده می‌کنند.

نماینده مردم ورزقان در مجلس ضمن تاکید بر خطرات این نوع تصمیم سازی‌های غیرکارشناسی گفت: مجلس اعلام کرده که برای بهبود وضعیت اقتصادی آماده است تا به دولت کمک کند، اما اگر ببینیم که اینگونه رفتارها در عزل و نصب مدیران بنگاه ها، همچنان ادامه دارد، از ابزارهای نظارتی مجلس برای بازگشت دولت به مسیر تصمیم سازی‌های کارشناسی، استفاده خواهیم کرد. در مورد مشکلاتی که در گهر زمین ایجاد شده، نظر شخصی ام این است، زمانی که دولت به هرحال شخصی را به عنوان سرپرست در وزاتخانه‌ای می‌گمارد، وقتی این سرپرست بر اساس اسناد و مدارک و مبتنی بر قانون و آیین نامه ها، مدیری را بر اساس درخواست هیات مدیره برکنار می‌کند، باید به این انتخاب احترام بگذارند.

دهقانی در ادامه گفت: من از جناب آقای روحانی رئیس‌جمهوری تقاضا دارم که هرچه سریع تر شخصا وارد میدان شوند و یک شخص ذیصلاح را برای وزارت صمت معرفی کنند و برای دفاع از وزیر پیشنهادی هم به مجلس بیاید. نباید اجازه داد که مثلا لجبازی و طناب کشی برخی افراد و جریانات نزدیک به رئیس جهوری باعث شود تا روند عادی انتخاب وزیر یا برکناری فلان مدیر کارخانه با کارشکنی مواجه شود. باید بدانیم که آشفتگی در ساختارهای مدیریتی، باعث بروز آشفتگی در شاخص‌های اقتصادی و کاهش بهره‌وری بنگاه‌های اقتصادی خواهد شد و در نهایت هم اثر خود را روی سفرهای مردم به جای می‌گذارد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس همچنین خاطرنشان کرد: وقتی که هیچ اعتمادی به سرپرست گماشته شده برای وزارت صمت ندارند و معتقدند که تصمیماتش می‌تواند به بیت المال یا تولید یا مدیریت بنگاه‌ها آسیب بزند، بهتر است که اصلا این فرد را بعنوان سرپرست وزارتخانه انتخاب نمی‌کردند. این چه سرپرستی که نمی‌تواند در مورد مدیریت یک بنگاه اقتصادی که کمترین حد اختیارات اجرایی است تصمیم بگیرد. بعد با این رفتار شما فکر می‌کنید این سرپرست اعتماد بنفس کافی خواهد داشت که نوسانات بازار خودرو، موانع پیش روی تولید و نظارت بر فرآیند قیمت‌گذاری و… را راهبری و هدایت کند.

دهقانی در پاسخ به این پرسش که تاثیر این ناهماهنگی‌ها در فضای کلی اقتصاد را چه میدانید؟ گفت: مشکلات اقتصادی که در بنگاه‌های اقتصادی مشاهده می‌شود تابعی از شرایط کلی اقتصادی و مدیریت کشور است. یعنی هر مشکلی که در اقتصاد کلان وجود دارد در اِشِل‌های کوچک تر در بنگاه‌های اقتصادی بروز می‌کند. مشکل ما مشکل مدیریت در اقتصاد، تولید و صنعت است و برای بهبود وضعیت فعالیت بنگاه‌های اقتصادی و تحقق جهش تولید، باید این سیاست‌های کلی در مسیر اصلاح قرار بگیرند. زمانی که وضعیت بازارهای اصلی اقتصاد مثل بازار ارز، بازار سرمایه، بازار خودرو و…دچار نوسان باشد، رد پای این مشکلات بهرحال در فعالیت‌های بنگاه‌ها نیز بروز خواهد کرد. اما بخش قابل توجهی از این مشکلات بدون تردید، ریشه در سوءمدیریت‌ها و کشاکش‌های داخلی دارد.