تجربه كشورهای‌ توسعه‌یافته صنعتی جهان و راه‌حل‌های آنان جهت حل مشكلات اساسی صنايع نشان می‌دهد همه اين كشورها با ايجاد زبان مشترك و ارتباط مؤثر بين دانشگاه‌ها و مراكز مهم صنعتی، مشكلات واقعی صنايع را شناسایی نموده و با تغيير در شیوه‌های آموزشی و پژوهشی به رفع آن اقدام نموده‌اند.

مراكز تحقیقاتی مستقر در صنعت برای ايفای اين وظيفه، نقش اصلی را برعهده دارند. با توجه به رقابتی شدن كسب و كار در صنعت امروز جهان و توجه همه واحدهای توليدی به افزايش بهره‌وری و كاهش هزينه‌های توليد، اين مراكز می‌توانند با شناخت مشكلات واقعی صنايع و استفاده از نیروهای انسانی متخصص و باتجربه دانشگاهی- صنعتی، ضمن معرفی ایده‌ها و روش‌های نوین علمی، پاسخی كاربردی به اين مشكلات ارائه نمايند. در صورت جلب اعتماد مديران صنعتی به اين مراكز، نگاه صنعت به تحقيقات نه به عنوان يك واحد اضافی و هزینه‌بر، بلكه به عنوان يك واحد همكار و هميار در ايجاد ارزش افزوده، ارتقاء می‌یابد. همچنين طرح‌های تحقیقاتی بسیاری كه در دانشگاه‌ها انجام می‌شود از حالت انتزاعی و علمی محض خارج شده و به سمت طرح‌های كاربردی و قابل اجرا در صنعت سوق می‌یابد. با وجود اين مراكز تحقيقاتی صنعتی، حضور اساتيد و محققين دانشگاهی در صنايع آسان‌تر شده و اساتيد با شناخت صحيح از مشكلات صنايع، روش‌های پژوهشی‌ خود را تغيير داده و دانشجويان تحصيلات تكميلی را برای حل اين مشكلات به سوی صنعت گسيل می‌دارند. در اين وضعيت تعاملی، عملياتی نمودن پروژه‌های تحقيقاتی كه آفت اغلب پژوهش‌های دانشگاهی‌ می‌باشد، مرتفع می‌شود. همچنين دانشجويان و محققين با حضور مستمر در محيط صنعتی، با همه مراحل توليدی آشنا شده و خود را برای كار در صنعت آماده می‌نمایند. همچنين با توجه به حجم بالای هزينه طرح‌های تحقيقاتی و محدود بودن بودجه پژوهشی دانشگاه‌ها، صنايع بزرگ می‌توانند با حمايت هدفمند از طرح‌های تحقیقاتی دانشگاهی‌، اين محدودیت‌ها را مرتفع نمايند.

با توجه به نقش برجسته شركت معدنی و صنعتی گل‌گهر در صنعت آهن و فولاد كشور به عنوان بزرگ‌ترين توليدکننده كنسانتره و گندله، مديران ارشد شركت همگام با توسعه توليد، حمايت ويژه‌ای از اجرای تحقيقات كاربردی بعمل آورده‌اند. در راستای دستیابی به چشم‌انداز گل‌گهر ۲۰۳۰، شركت با ايجاد زیرساخت‌های مناسب پژوهشی‌، شامل آزمایشگاه‌های مجهز و كارخانه نیمه‌صنعتی برای انجام تست‌های دانشجويان، فضاهای‌ پژوهشی دانشجويی، تصويب آيين‌نامه‌های حمايت از دانشجويان تحصيلات تكميلی، تسهيل در حضور دانشگاهيان در محيط معدنی و …، بستری مطلوب برای حضور محققان كشور در زمينه پژوهش‌های صنعت سنگ‌آهن به وجود آورده است.

اين حمایت‌ها باعث حضور چشم‌گیر دانشجويان تحصيلات تكمیلی، اساتيد دانشگاه‌ها، شركت‌های دانش‌بنیان و استارت آپ های معدنی از سراسر كشور، جهت حل چالش‌های صنعت آهن گرديده است. بطوريکه در سال جاری مجموعا ۵۰ پروژه تحقیقاتی با حمايت شركت به مبلغ ۵۰ ميليارد ريال در شركت معدنی و صنعتی گل‌گهر در حال انجام است. از اين پروژه‌ها، ۲۲ مورد توسط دانشگاه‌ها و شركت‌های دانش‌بنیان، ۱۳ مورد توسط دانشجويان تحصيلات تكمیلی و ۱۵ مورد توسط متخصصان داخلی شركت به انجام رسيده است.

مركز تحقيقات و فناوری گل‌گهر به صورت مستمر با استفاده از تجربيات متخصصين داخلی شركت، چالش‌های بخش توليد و توسعه را در جلسات تخصصی احصاء نموده و در سايت تحقيقات به آدرس rt.geg.ir به مراكز پژوهشی كشور عرضه می‌نمايد.

حضور دانشجويان و شركت‌های دانش‌بنیان موجب گرديده است تا بسياری از چالش‌های سخت شركت با راه‌حل‌های كاملا نوآورانه علمی مرتفع گردد و علاوه بر رفع مشكلات بخش توليد، دانش بومی صنعت معدنی نيز در سطح كشور ايجاد گردد.

در جهت حمايت از توليد علم كاربردی، شركت به پژوهش‌گران و پرسنل شركت كه در مجلات و كنفرانس های معتبر ملی و بين‌المللی، مقاله ارائه كرده باشند، مبلغی را به عنوان پژوهانه پرداخت می‌نمايد. در همين راستا در سال ۱۳۹۸ از ارائه ۴۸ مقاله كاربردی حمايت شده است.

با توجه به وجود ظرفیت‌های دانشگاهی در سطح استان و شهرستان سیرجان، یکی از رویکردهای اصلی شرکت، حمایت از شكل‌گیری هسته‌های فناور و تقویت گروه‌های دانشگاهی مرتبط با صنعت آهن و فولاد در استان می‌باشد. در سال جاری مبلغ ۴۰ میلیارد ریال قرارداد تحقیقاتی با دانشگاه‌های استان در حال انجام می‌باشد که ۳ مورد آن با دانشگاه صنعتی سیرجان منعقد شده است. موضوع استفاده از باطله‌های معدنی جهت زیرسازی جاده‌ای به عنوان جدیدترین موضوع تحقیقاتی به مبلغ ۱,۵ میلیارد ریال با اساتید دانشگاه صنعتی سیرجان در حال انجام می‌باشد که فعلا در مرحله آزمایشگاهی به نتایج امیدبخشی رسیده است.

همچنین بزرگ‌ترين قرارداد تحقیقاتی فرآوری سنگ‌آهن کشور جهت استانداردسازی فرآیندهای کا

رخانه‌های کنسانتره با مرکز تحقیقات کاشیگر دانشگاه شهید باهنر کرمان (شامل ۱۵ فارغ‌التحصيل برتر دانشگاهی) در حال انجام می‌باشد. حمایت از هسته‌های فناور مرکز رشد سیرجان از دیگر اولویت‌های شرکت می‌باشد، بطوریکه با برنامه‌ريزی صورت‌گرفته، هر شخص مبتکری که ایده‌ای نوآورانه در خصوص صنایع آهن و فولاد داشته باشد می‌تواند با حمایت‌های شرکت گل‌گهر از تسهیلات مرکز رشد بهره‌مند گردد. همچنین طی ماه جاری جهت تسهیل در فعالیت‌های مرکز رشد سیرجان، مبلغ یک میلیارد ریال از طرف شرکت اهداء گردید.

اجرای پروژه‌های تحقیقاتی با حضور دانشجويان و محققين طراز اول كشور به همراه متخصصين باتجربه شركت موجب گرديده تا در سال ۱۳۹۸ مجموعا مبلغ ۳۰۰ ميليارد ريال از بابت كاهش توقفات توليد، بهینه‌سازی فرآيندها، اجرای تست‌های آزمايشگاهی و نیمه‌صنعتی و طراحی مفهومی پروژه‌های توسعه‌ای، سودآوری برای شركت به همراه داشته باشد. اعتماد بين مديران صنعتی و شرکت‌های دانش‌بنیان در سطحی است كه تغييرات پيشنهادی محققين، با انعطاف‌پذیری بالای مديران شركت علی‌رغم وجود ريسك بالا، در خطوط توليد اجرايی می‌گردد. اين اعتماد حاصل حضور پيوسته دانشگاهيان و تمركز بر مسائل واقعی صنعت و حمايت بی‌شائبه شركت از پژوهش می‌باشد. برنامه تحقيقاتی شركت در سال جاری شروع حداقل ۳۰ پروژه تحقيقاتی جديد می‌باشد.

اصلی‌ترین حوزه‌های كاری تحقيقاتی كه تاكنون پروژه‌های متعددی در همين راستا به اجرا درآمده به شرح ذيل می‌باشد؛
🔹️بهینه‌سازی چالزنی و انفجار در معدن کاری با هدف كاهش هزينه‌های استخراج سنگ
🔹️افزايش بهره‌وری توليد با رويكرد بهینه‌سازی از “معدن تا فروش”
🔹️كاهش مصرف انرژی و آب به ازای هر تن توليد
🔹️ارائه راه‌حل در زمينه ايمنی پرسنل و چالش‌های زیست‌محیطی
🔹️ساخت سنسورهای موردنياز كارخانه‌ها با فناوری‌های نوين
🔹️بهره‌برداری بهينه از باطله‌های سنگ‌آهن
🔹️استفاده از روش‌های فناورانه در بهینه‌سازی تجهيزات كارخانه‌ها
🔹️طراحی مفهومی مدارهای فرآوری سنگ‌آهن، انجام تست‌های فرآوری سنگ‌آهن در مقياس آزمايشگاهی و نیمه‌صنعتی

نتايج تغييراتی كه به واسطه طرح‌های نوآورانه محققين با همكاری موثر مديران و كارشناسان شركت گل‌گهر به اجرا رسيده است، به شرح ذيل می‌باشد؛
۱- کاهش هزينه‌های حفاری و مصرف مواد منفجره در روبراه ها تا ۳۳%
۲- افزايش ۱۰۰% عمر آسترهای ورودی و خروجی و كاهش توقفات ۱۲۰ ساعته آسياهای تغليظ
۳- كاهش هدرروی ۱۳ مترمكعب بر ساعت آب از ته ریز تيكنر باطله كارخانه تغليظ
۴- كاهش توقفات ۱۵۰ ساعته آسيای كارخانه گندله سازی
۵- طراحی مفهومی دو كارخانه جديد كنسانتره در طرح‌های توسعه‌ای با دانش متخصصين داخلی